Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

   

Facebook  

   

 

 

Muzykoterapia Holistyczna (od gr. holos - całość) to wciąż mało znana w Polsce metoda pracy z dźwiękiem, zmierzająca do harmonizowania poszczególnych aspektów funkcjonowania człowieka. W odróżnieniu od innych metod opiera się na żywej muzyce, wykorzystującej instrumenty ludowe i etniczne z naturalnym strojem (instrumenty niestrojone) oraz naturalne techniki śpiewu (śpiew improwizowany, alikwotyczny, wibracyjny, intuicyjny). 

 

Jej twórcą jest dr Lubomir Holzer - pedagog specjalny, wykładowca w Katedrze Pedagogiki Specjalnej Uniwersytetu im. Palackiego w Ołomuńcu (Republika Czeska) oraz założyciel Centrum Muzykoterapeutycznego. Na podstawie swoich wieloletnich doświadczeń i badań opisuje on muzykoterapię holistyczną jako główną metodę leczenia i używa jej do przywracania równowagi fizycznej, psychicznej, emocjonalnej, energetycznej i duchowej klientów. Metoda ta traktuje człowieka w sposób holistyczny, a więc jako niepodzielną całość uczuć i myśli, energii i ciała - stąd nazwa tego nurtu.

 

Wśród dobrodziejstw płynących z muzykowania metodą Holzera najczęściej wymienia się:

- możliwość osiągnięcia stanu odprężenia i głębokiej relaksacji,

- ujawnienie i rozładowanie zablokowanych w ciele emocji 

  i napięć,

- integrację w grupie w poczuciu przynależności do wspólnoty,

- poprawę komunikacji z otoczeniem,

- zwiększanie świadomości siebie i wiary we własne możliwości,

- lepsze rozumienie własnych uczuć i emocji oraz poprawę w zakresie umiejętności i motywacji do wyrażania siebie,

- zwiększenie stanu koncentracji uwagi,

- rozwój kreatywności

- a także usprawnienie funkcji psychomotorycznych, pobudzanie i rozwijanie aktywności ruchowej, wokalnej i instrumentalnej.

 

Przebieg zajęć. Zajęcia w konwencji holistycznej skierowane są od osób w każdym wieku i stanie zdrowia.  By w nich uczestniczyć nie potrzebny jest słuch muzyczny, ani jakiekolwiek szczególne umiejętności w zakresie muzykowania - wymagane są jedynie dobre chęci uczestników.

Mogą mieć one formę relaksacji muzykoterapeutycznej lub aktywnej muzykoterapii.

Podczas relaksacji muzykoterapeutycznej uczestnicy leżą wygodnie na materacach pod kocami, wsłuchując się w dźwięki instrumentów i wyśpiewywane przez prowadzacego melodie. 

W trakcie aktywnej muzykoterapii uczestnicy najpierw zapoznają się z instrumentami, takimi jak: misy, kije deszczowe, gongi, bębny djembe czy ramowe, a następnie wspólnie tworzą orkiestrę muzykoterapeutyczną.  W tej formie zajęć jest również przestrzeń na wspólne granie na bębnach czy misach dźwiękowych. Muzykowanie to jest swoistą podróżą poprzez różnorodne kultury świata w towarzystwie niezwykłych instrumentów etnicznych i ludowych, ponieważ wykorzystywane są instrumenty wywodzące się z różnych tradycji i kultur. Poza wymienionymi już rekwizytami używa się tu takich instrumentów etnicznych jak karimby, guiro, dzwoneczki, drumle i aborygeńskie didgeridoo.

W przebiegu zajęć muzykoterapeutycznych uczestnicy grają na instrumentach w orkiestrze muzykoterapeutycznej, poznają ćwiczenia wyciszające i uczące relaksacji przy misach tybetańskich oraz doświadczają masażu nimi, uwalniają swoje emocje w tańcu spontanicznym oraz śpiewie impowizowanym, a w przypadku dzieci - wsłuchują się i aktywnie uczestniczą w tworzeniu bajki muzykoterapeutycznej.

 

Powrót do uzdrawiających źródeł. W dzisiejszym świecie możliwości obcowania z naturalnymi, korzystnymi dla naszego organizmu i psychiki dźwiękami są dość mocno ograniczone. Instrumenty etniczne dają nam możliwość powrotu do źródeł, imitując dźwięki natury, takie jak szum wiatru, odgłos płynącej wody, padającego deszczu, szelest traw i drzew - dźwięki, które posiadają udowodniony korzystny wpływ na nasze funkcjonowanie. 

Masaru Emoto z Japonii przeprowadził serię doświadczeń, które wykazały, że muzyka potrafi modyfikować wodę na poziomie czasteczkowym. Biorąc pod uwagę fakt, że nasze ciało składa się głównie z wody - każdy dźwięk bezpośrednio wpływa na komórki i tkanki.

Opisywane są również efekty muzykoterapii na poziomie neurologicznym - obserwuje się między innymi pobudzanie produkcji endorfin (tzw hormon szczęścia, naturalnie łagodzący ból) i S-IgA - cząstek, które odpowiadają za reakcje odpornościowe organizmu.

Pozwólmy zatem sobie na doświadczenie powrotu do uzdrawiających źródeł, na odczucie dobroczynnego wpływu dźwięku na nas samych i na naszych bliskich.

 

Anna Ajszpur, autorka opracowania, z wykształcenia i powołania jest pedagogiem, z kierunkowym wykształceniem w zakresie zintegrowanej edukacji wczesnoszkolnej i pedagogiki terapeutycznej. Pracowała w świetlicach i w szkole podstawowej jako socjoterapeuta, a przez ostatnie kilka lat - jako nauczyciel przedszkolny. Obecnie prowadzi muzykoterapię w Ośrodku Terapii Zajęciowej „Arkadia” oraz w Domu Kultury „Nowita” w Zielonej Górze.

O sobie pisze: "Wyznaję zasadę, że człowiek uczy się przez całe życie, dlatego wciąż odkrywam, co mi w duszy gra, rozwijam się i ufam Światu."

Zapraszamy na profil autorki na Facebooku:

PraGłębia. Muzykoterapia Holistyczna. Anna Ajszpur

 

Komentarz:

#1 Anna Ajszpur 2015-10-27 13:36
Zostałam poproszona o uaktualnienie informacji o swojej pracy, tak więc:
Do marca 2015 r. prowadziłam muzykoterapię w Ośrodku Terapii Zajęciowej "Arkadia" w Zielonej Górze. Potem rozpoczęłam działalność muzykoterapeutyczną we własnej firmie o nazwie: "PraGłębia". Muzykoterapia Holistyczna. Anna Ajszpur.
Osoby zainteresowane muzykoterapią zapraszam serdecznie do kontaktu!

Komentarze  

#1 Anna Ajszpur 2015-10-27 13:36
Zostałam poproszona o uaktualnienie informacji o swojej pracy, tak więc:
Do marca 2015 r. prowadziłam muzykoterapię w Ośrodku Terapii Zajęciowej "Arkadia" w Zielonej Górze. Potem rozpoczęłam działalność muzykoterapeutyczną we własnej firmie o nazwie: "PraGłębia". Muzykoterapia Holistyczna. Anna Ajszpur.
Osoby zainteresowane muzykoterapią zapraszam serdecznie do kontaktu!
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

   
Copyright © 2021 Duży Niebieski Dom. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Joomla! jest wolnym oprogramowaniem wydanym na warunkach GNU Powszechnej Licencji Publicznej.